„Kurana“ ir „Tube Green“ teritorijoje pradėjo veikti 1,6 MW galios saulės elektrinė, įrengta bendradarbiaujant su partneriu „Reenpro“. Šis projektas leis reikšmingai sumažinti iškastinio kuro naudojimą ir užtikrinti, kad biometano gamyba taptų dar draugiškesnė aplinkai.
„Nuo pat veiklos pradžios siekiame, kad mūsų gamykla būtų energetiškai nepriklausoma ir aplinkai neutrali. Saulės elektrinė – tai natūralus žingsnis link šio tikslo. Dabar galime pasakyti, kad mūsų biometano gamykla ne tik gamina žalią kurą, bet ir pati žalėja“, – sako „Kurana“ vadovas ir „Tube Green“ valdybos narys Jurgis Polujanskas.
Žaliosios energijos gamyba – tiesiogiai iš saulės
Naujai įrengta saulės elektrinė sudaryta iš 2250 saulės modulių, modernių inverterių, kabelių sistemos bei pažangios monitoringo įrangos. Sistema leidžia stebėti kiekvieno modulio darbą realiuoju laiku, analizuoti gamybą ir optimizuoti energijos panaudojimą.
Bendra saulės parko galia siekia 1,6 MW, o planuojamas metinis elektros gamybos kiekis – 1600 MWh. Visa ši energija bus naudojama įmonių gamybos poreikiams, todėl „Kurana“ ir „Tube Green“ veikla tampa dar tvaresnė bei mažiau priklausoma nuo rinkos svyravimų.
„Šiandien svarbu ne tik ką gaminame, bet ir kaip gaminame. Saulės elektrinė padeda mums užtikrinti, kad kiekvienas biometano kubinis metras būtų pagamintas iš atsinaujinančių šaltinių, o CO₂ pėdsakas – minimalus“, – pažymi J. Polujanskas.
Tvarumas – ne šūkis, o kasdienybė
„Tube Green“ biometano gamykla Pasvalio rajone veikia nuo 2023 m. rugsėjo. Tai pirmoji Lietuvoje gamykla, prijungta prie magistralinio dujotiekio, todėl pagamintas biometanas tiesiai patenka į nacionalinę dujų sistemą. Per metus čia pagaminama apie 100 000 MWh biometano, kas prilygsta energijos kiekiui, galinčiam aprūpinti 110 000 gyventojų arba patenkinti net 26 % Lietuvos transporto sektoriaus poreikio.
Biometano gamyba leidžia sumažinti CO₂ emisijas iki 88 %, palyginti su iškastiniu kuru, o visa veikla paremta žiedinės ekonomikos modeliu – niekas neišmetama, viskas panaudojama. Ne maistui tinkami grūdai ir maisto atliekos paverčiami bioetanoliu, o iš gamybos atliekų gaminamos biodujos, iš kurių „Tube Green“ išgauna biometaną.
Artimiausiu metu planuojama plėsti saulės elektrinės pajėgumus iki 3,5–5 MW. Tokiu būdu didesnė dalis energijos būtų gaminama pačių įmonių jėgomis, dar labiau stiprinant energetinį savarankiškumą.

